Výroba klarinetového soudku

            Vzhledem k preferovaným hudebním trendům a častému využívání hubic Vandoren BD5 a nových hubic Licostini, je zapotřebí srovnat intonaci klarinetů, které jsou spíše konstruovány na starší typ hubic. Toho lze dosáhnout u každého modelu klarinetu jinak.

Jedním z parametrů je soudek.

            Funkce a důležitost soudku je daná jeho samotným umístěním na těle klarinetu. Přenáší chvění plátku z hubice do celého nástroje. Soudek je tedy nejbližším „přenašečem“ zvuku.

           Soudek nejen zvuk přenáší, ale zároveň jej intonačně výrazným způsobem ovlivňuje. Zde je nutné zmínit velice rozšířený omyl. Výše intonace souvisí s celkovým vnitřním (dutým) objemem, nikoli pouze s délkou soudku! V tomto ohledu může být vyvrtán v různých variantách, dle potřeby konkrétního nástroje, aby byla intonace v celém rozsahu nástroje co nejvyrovnanější.

           Pro tento účel je v mé dílně k dispozici několik testovacích sad v různých délkách a typech vrtání z důvodu co nejoptimálnější diagnostiky vzhledem ke stavbě nástroje a způsobu hry jednotlivého hráče.

            Soudek je vyráběn ve své základní podobě z grenadillu (Dalbergia melanoxylon) bez kroužků, jeho vrtání mu propůjčuje nezaměnitelnou barvu což dodá klarinetovému tónu patřičnou znělost. Jeho předností je snadná artikulace a snadný ozev. Je vhodný pro komorní, orchestrální i sólovou hru. Jelikož při výrobě soudku existuje spousta proměnných parametrů nelze se bavit o univerzálním soudku. Proto doporučuji soudek vyzkoušet a doladit přímo u nás.

             Na výběr je pak výroba z několika druhů dřeva:

  • African blackwood – Grenadill (1270kg/m3)
  • Ebony (1030-1050kg/m3)
  • Exotic ebony (1030-1050kg/m3) 
  • Cocobolo (990-1250kg/m3)
 
      Také je možnost instalování pozlacených, postříbřených, niklovaných nově i carbonových kroužků. Popřípadě jejich Cryo úprava.

      Dále vyrábíme kopie soudků, které již nejsou komerčně dostupné (Selmer 9, 9*) nebo náhradu za prasklý soudek. Na požádání je možné připravit soudky potřebné délky. 

Postup při výrobě soudku:

 

  • Je nutné mít s sebou hubici a nástroj na který se bude soudek vyrábět. Jednak i modelové řady se v průběhu let liší, jelikož se výrobci stále snaží vylepšit své nástroje. Také je potřeba správně spasovat soudek na vrchní čep, aby se předešlo tak zvanému kvrdlání. Snažíme se tedy pokaždé doladit a sesadit soudek na míru.
  • Pro urychlení je vhodné vyplnit intonační tabulku a podle ní se můžeme lépe orientovat. Ke stažení: ZDE.

Soudky pro barokní klarinet

Zimostráz – Krušpánek nebo také Buxus (Boxwood), 975Kg/m3 má téměř o čtvrtinu menší hustotu než-li standardně používaný Dalbergia melanoxylon (African blackwood) 1270kg/m3. Je tedy i náchylnější na vlhkost a změnu rozměrů. Z tohoto důvodu jsou pod imitací slonoviny nainstalované karbonové kroužky, které zajistí, že soudek ve svém nejslabším místě nepraskne.

cs_CZ