Výroba klarinetového soudku

Soudek pro Bb klarinet Buffet Crampon & Vandoren BD5

     Ve spolupráci s Alešem Hejcmanem (sólo klarinetista Smetanovi filharmonici) jsme vyvinuli soudky 61-65mm pro snazší intonaci s hubicí BD5 a nástrojem RC Buffet Crampon. Tento soudek je funkční i s jinými modely Buffet Crampon (RC, RC Prestige, Divine, R13, Festival a hubicemi Licostini). Soudek je vyráběn ve své základní podobě z grenadillu (Dalbergia melanoxylon) bez kroužků, jeho vrtání mu propůjčuje nezaměnitelnou barvu což dodá klarinetovému tónu patřičnou jasnost. Jeho předností je snadná artikulace a snadný ozev. Je vhodný pro komorní, orchestrální i sólovou hru. Jelikož při výrobě soudku existuje spousta proměnných parametrů nelze se bavit o univerzálním soudku. Proto doporučuji soudek vyzkoušet a doladit přímo u nás.

Na výběr je pak výroba z několika druhů dřeva:

  • Curupay
  • African blackwood – Grenadill
  • Exotic ebony
  • Cocobolo

Také je možnost instalování pozlacených, postříbřených, niklovaných nově i carbonových kroužků. Popřípadě jejich Cryo úprava.

Soudky pro další klarinety

Poslední počin ve vývoji soudků je spolupráce s Tomášem Kopáčkem (první klarinetista České Filharmonie). Díky jehož drobnohledu se snažíme najít optimální kombinaci vrtání, dřeva a dalších proměnných parametrů, které významně ovlivňují zvuk a intonaci klarinetu. Díky tomu vznikla testovací sada, podle které je možno rychle určit, jak bude soudek odvrtán, aby měl optimální charakteristiku. Váš soudek může být vyroben na počkání u nás v dílně.

Postup při výrobě soudku:

  • V ideálním případě je dobré mít nástroj pro který má být soudek vyroben k dispozici. I stejné modelové řady se liší, jelikož se výrobci stále snaží vylepšit své nástroje. Snažíme se tedy pokaždé doladit soudek na míru.
  • Pokud necháte výrobu na nás, budeme potřebovat video, detail na nátisk, kde je potřeba přehrát chromaticky nástroj od malého e až po c3 a vyplnit intonační tabulku, ke stažení: ZDE
  • V případě pouze úpravy stávajícího soudku je nutné vyplnit intonační tabulku a podle ní se můžeme lépe orientovat. Ke stažení: ZDE.
  • Ve všech případech je nutné vědět jaká hubice se bude s nástrojem používat. 

Dále vyrábíme kopie soudků, které již nejsou komerčně dostupné (Selmer 9, 9*) nebo náhradu za prasklý soudek. Na požádání je možné připravit soudky potřebné délky. 

Soudky pro barokní klarinet

Zimostráz – Krušpánek nebo také Buxus (Boxwood), 975Kg/m3 má téměř o čtvrtinu menší hustotu než-li standardně používaný Dalbergia melanoxylon (African blackwood) 1270kg/m3. Je tedy i náchylnější na vlhkost a změnu rozměrů. Z tohoto důvodu jsou pod imitací slonoviny nainstalované karbonové kroužky, které zajistí, že soudek ve svém nejslabším místě nepraskne.