Výroba klarinetového soudku

Soudek pro Bb klarinet Buffet Crampon & Vandoren BD5

            Vzhledem k preferovaným hudebním trendům a častému využívání hubice Vandoren BD5 a nových hubic Licostini, je zapotřebí srovnat intonaci klarinetů, které jsou spíše konstruovány na starší typ hubic. Toho lze dosáhnout u každého modelu klarinetu jinak.

Jedním z parametrů je soudek. Ve snaze najít optimální vrtání vznikly ve spolupráci s Tomášem Kopáčkem (první klarinetista České Filharmonie) testovací sady pro klarinety Buffet Crampon a Henri Selmer. Díky tomu lze na zmíněné značky vyrobit soudek na počkání u nás v dílně.

             Soudek je vyráběn ve své základní podobě z grenadillu (Dalbergia melanoxylon) bez kroužků, jeho vrtání mu propůjčuje nezaměnitelnou barvu což dodá klarinetovému tónu patřičnou jasnost. Jeho předností je snadná artikulace a snadný ozev. Je vhodný pro komorní, orchestrální i sólovou hru. Jelikož při výrobě soudku existuje spousta proměnných parametrů nelze se bavit o univerzálním soudku. Proto doporučuji soudek vyzkoušet a doladit přímo u nás.

             Na výběr je pak výroba z několika druhů dřeva:

  • Curupay
  • African blackwood – Grenadill
  • Exotic ebony
  • Cocobolo
 

      Také je možnost instalování pozlacených, postříbřených, niklovaných nově i carbonových kroužků. Popřípadě jejich Cryo úprava.

 

            Dále vyrábíme kopie soudků, které již nejsou komerčně dostupné (Selmer 9, 9*) nebo náhradu za prasklý soudek. Na požádání je možné připravit soudky potřebné délky. 

Postup při výrobě soudku:

 

  • Je nutné mít s sebou nástroj a hubici na který se bude soudek vyrábět. Jednak i modelové řady s v průběhu let liší, jelikož se výrobci stále snaží vylepšit své nástroje. Také je potřeba správně spasovat soudek na vrchní čep, aby se předešlo tak zvanému kvrdlání. Snažíme se tedy pokaždé doladit a sesadit soudek na míru.
  • V případě pouze úpravy stávajícího soudku je nutné vyplnit intonační tabulku a podle ní se můžeme lépe orientovat. Ke stažení: ZDE.

Soudky pro barokní klarinet

Zimostráz – Krušpánek nebo také Buxus (Boxwood), 975Kg/m3 má téměř o čtvrtinu menší hustotu než-li standardně používaný Dalbergia melanoxylon (African blackwood) 1270kg/m3. Je tedy i náchylnější na vlhkost a změnu rozměrů. Z tohoto důvodu jsou pod imitací slonoviny nainstalované karbonové kroužky, které zajistí, že soudek ve svém nejslabším místě nepraskne.